Naučno-istraživačka aktivnost Laboratorije za istraživanje i zaštitu biodiverziteta se pre svega odnosi na podizanje nivoa znanja o prirodnoj baštini Balkanskog poluostrva i doprinos njegovoj efikasnoj zaštiti. Kroz realizaciju brojnih projekata se utvrđuju uzroci, pravci i stepen promena u ekosistemima i planiraju akcije koje mogu da zaustave negativne degradacione procese. Multidisciplinarna istraživanja su pre svega usmerena ka taksonomskim analizama insekatske grupe osolikih muva (Diptera: Syrphidae), kao i divljih pčela i bumbara (Hymenoptera: Apoidea), sitnih sisara (Rodentia: Spermophilus) i ptica na Balkanskom poluostrvu. Posebna pažnja posvećena je monitoringu biodiverziteta (posebno u zaštićenim područjima), proučavanju endema, relikata i ugroženih vrsta i utvrđivanju genetičke raznovrsnosti, promena u populacijama, kao i analizi opšteg stanja ekosistema zaštićenih područja. Takođe, istraživanja su usmerena i ka proceni vrednosti ekosistemskih usluga (npr. polinacije), modelovanju potencijalne buduće distribucije vrsta i analizu uticaja klimastkih promena na distribuciju vrsta.
CILjEVI
- Očuvanje biodiverziteta Balkanskog poluostrva zasnovano na rezultatima naučnih istraživanja.
- Korišćenje odabranih beskičmenjačkih grupa kao indikatora narušenosti ekosistemima, nastalih usled globalnih promena, kao deo monitoringa biodiverziteta.
- Istraživanje složenih interakcija između biljaka i odabranih grupa beskičmenjaka.
- Uticaj na praktične mere konzervacije kroz davanje ekspertiza, predlaganje zaštite pojedinih centara biodiverziteta i hotspot područja i utvrđivanje konzervacionih prioriteta.
- Promovisanje održivog razvoja kao okvira zaštite biodiverziteta.
- Procena vrednosti ekosistemskih usluga
- Trening i usavršavanje kadrova u oblasti konzervacione biologije; njihovo uključivanje u praktične poslove zaštite.
- Saradnja sa drugim naučnim, stručnim i nevladinim organizacijama koje imaju za cilj očuvanje biodiverziteta.